Reçete Kontrol Sistemi Hakkındaki Genel Yazı

T.C.

MALİYE BAKANLIĞI

Muhasebat Genel Müdürlüğü

 

 

Sayı   : B.07.0.MGM.0.41/702-01                                                                 03.06.2009-7328

Konu : Reçete Kontrol Sistemi

 

 

 

            Bilindiği üzere, Sağlık Bakanlığı Beşeri Tıbbi Ürünler Ambalaj ve Etiketleme Yönetmeliğinin, 30/05/2009 tarihli ve 27243 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan Beşeri Tıbbi Ürünler Ambalaj ve Etiketleme Yönetmeliği?nde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelikle değişik Geçici 2 nci maddesinde; karekodun, ilaç ambalajlarında hem izleme hem de geri ödeme amacıyla kullanılacağı, 01/07/2009 tarihinden itibaren ambalajlarında karekod bulunan ilaçların, Sağlık Bakanlığı İlaç Takip Sistemine kaydı yapılmak suretiyle ayrıca kupür aranmaksızın piyasaya verilebileceği, 01/10/2009 tarihinden sonra üretilen tüm ürünlerde karekod bulunmasının mecburi olacağı ve bu tarihten önce karekodsuz üretilerek piyasaya sunulmuş ürünlerin satışına 31/12/2009 tarihine kadar izin verileceği belirtilmiştir.

            Diğer taraftan,  karekodlu ilaçlar, üretim aşamasından itibaren İlaç Takip Sistemine dahil olacak ve eczanelerden hastaya ulaştığı ana kadar sistem üzerinden takip edilecektir. Söz konusu sistemde, karekodlu ilaçların kutularından karekodunun kesilerek tahakkuk ve ödeme sürecinde kullanılmaması ve sadece sistem üzerinde takip ve kontrol yapılması öngörülmüştür. Bu noktada, Sağlık Bakanlığı İlaç Takip Sistemi ile Sosyal Güvenlik Kurumu sistemi entegre olarak, karekodlu ilaçların Sosyal Güvenlik Kurumu sistemi üzerinden de takip ve kontrol edilmesi imkanı sağlanmıştır.

            Bu çerçevede, Sosyal Güvenlik Kurumu (Emekli Sandığı) ile Maliye Bakanlığı arasında imzalanan protokol uyarınca, 2005 yılından itibaren uygulanan Reçete Kontrol Sistemi üzerinden söz konusu karekodlu ilaçlar takip ve kontrol edilebilecektir. Reçete Kontrol Sistemi, halen genel bütçeli idare muhasebe birimlerinin tamamında zorunlu olarak, özel bütçeli idare muhasebe birimlerinden de talepte bulunanlarda uygulanmaktadır. Ancak, karekodlu ilaçların sistem dışı takip ve kontrolünün mümkün olmaması nedeniyle, Reçete Kontrol Sistemine dahil olmayan say2000i sistemi kapsamındaki özel bütçeli idare ve düzenleyici ve denetleyici kurum muhasebe birimlerinin de sisteme dahil olması gerekmektedir.

           Buna göre, say2000i sistemi kapsamında olup Reçete Kontrol Sistemine dahil olmayan idare muhasebe birimlerinin, http://www.muhasebat.gov.tr/destek/uygulama/klavuzlar/index.php

adresinde yer alan ?Reçete Kontrol Sistemine Geçiş İşlemleri  ve Uygulama Kılavuzu? nda belirtilen açıklamalar doğrultusunda bir an evvel sisteme geçiş işlemlerini tamamlamaları gerekmektedir.

            Bilgilerini ve gereğini rica ederim.

 

 

 

                                                                                                          Hasan Basri AKTAN

                                                                                                                   Bakan a.

                                                                                                                   Müsteşar

 

 

DAĞITIM:

5018 Sayılı Kanun Eki (II) ve (III)

Sayılı Cetvellerde Yer Alan İdareler

(say2000i Sistemine Dahil Olanlar)

Sayfayı Kapatmak için tıklayın